Jak vybrat kompresor

Pístové kompresory

Bývají menší a přenosné, ve většině případů mají kolečka a madlo pro snadnou manipulaci. Výkonově se pohybují od slabších s jedním válcem až po dvouválcové s vyšším výkonem.

Pístové kompresory jsou vhodné do dílen, zejména proto, že jsou levnější a lehčí. Dají se rozdělit na olejové a bezolejové.

Olejové

Ke svému chodu potřebuje olejovou nádrž, která slouží k mazání zařízení a jeho hladkému chodu; nevýhodou je, že olejové výpary se dostávají do čerpaného vzduchu a z tohoto důvodu nejsou vhodné pro práci s potravinami.

Bezolejové

Využívané v potravinářství, využívány například pro čepování piva; v porovnání s olejovou variantou má nižší životnost.

Šroubové kompresory

Jedná se o profesionální zařízení s typicky vysokým výkonem a nízkou hlučností. Oproti pístovým jsou to zařízení mnohem větších rozměrů a nejsou tedy určeny k přenášení nebo převážení, většinou se napevno instalují na dané místo. Jsou využívány zejména profesionálně všude tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na přesnost a spolehlivost.

Jaký tedy pořídit do domácí dílny?

Standardně bychom měli volit pístový kompresor, protože šroubový by byl nejen neúměrně drahý, ale zejména velký a nepřenosný, jeho výkon bychom nebyli v domácích podmínkách schopni využít.

Jaký zvolit výstupní výkon?

Výstupní výkon musí být takový, abychom mohli pohodlně pracovat se zařízeními, která hodláme připojit. Je tedy vhodné zjistit si předpokládaný odběr vzduchu daného zařízení a volit podle této hodnoty. Bohužel většina výrobců tuto hodnotu neuvádí a my si ji musíme spočítat – nejedná se ale o nic složitého, potřebujeme znát jen sací výkon kompresoru.

Výstupní výkon = cca 60 % sacího výkonu

Odběr Použití
50–160 l/min stříkání malých ploch, ofukování, huštění pneumatik, domácí dílna nebo garáž
100–260 l/min sponkování, hřebíkování, pneumatické nářadí s malým odběrem
260–410 l/min stříkání velkých ploch, pneumatické nářadí, dodávka vzduchu NC strojům
410–660 l/min práce s většinou pneumatického nářadí, napájení většiny NC obráběcích strojů, stříkání a lakýrnické práce na velkých plochách
Objednejte si katalog zdarma
Bring your rogue buying under control

Katalog Manutanu Vám dodáme do 3 pracovních dnů zdarma. Objednat si ho můžete telefonicky na 800 24 24 24, případně e-mailem na prodej.web@manutan.cz.

Rychlá objednávka zboží
Kontakt
Máte dotaz nebo potřebujete poradit? Bez obav nás kontaktujte zdarma na 800 24 24 24.

Kontaktní informace